Příprava mýdla a jeho vlastnosti
Mýdla jsou soli mastných kyselin (např. palmitové a stearové). Připravují se např. alkalickou hydrolýzou tuků a olejů, což jsou estery příslušných kyselin. Mýdla se používají k odstraňování nečistot, řadíme je mezi tzv. detergenty. Čistící schopnost mýdel spočívá v jejich schopnosti snižovat povrchové napětí vody, čímž zlepšují smáčivost povrchů a tím usnadňují uvolňování nečistot.
Úkol: Připravte mýdlo a ověřte jeho vlastnosti.
Pomůcky: Porcelánová miska, živočišný tuk, trojnožka, síťka, kahan, zápalky, skleněná tyčinka, hodinové sklíčko, zkumavky, navažovací lodička, lžička, odměrný válec, tuhé mýdlo, univerzální indikátorové papírky.
Chemikálie: Demineralizovaná H2O, NaOH (H314 leptá kůži a poškozuje oči, H290 korozivní), NaCl, HCl 10% (H315, H319, 5335 dráždí kůži, oči a dýchací cesty), roztok fenolftaleinu (H225 hořlavina, H350 karcinogen).
Pracovní postup:
Dodržujte bezpečnost práce, nezapomínejte na použití ochranných pomůcek (brýle, plášť).
- Příprava mýdla.
- Do porcelánové misky odvažte 5 g živočišného tuku, přidejte 30 ml demineralizované vody a 1 g hydroxidu sodného.
- Porcelánovou misku umístěte na trojnožku se síťkou. Zapalte kahan. Směs v misce zahřívejte za stálého míchání skleněnou tyčinkou.
- Po 5 minutách varu přidejte 1 g hydroxidu sodného. Reakční směs po přidání hydroxidu sodného vzkypí, dodržujte bezpečnost práce.
- Po dalších 3 minutách odeberte tyčinkou kapku reakční směsi na hodinové sklíčko a nechte ji vychladnout. Ozkoušejte tyčinkou, jestli se ztuhlá směs drobí nebo maže. Pokud se drobí, je reakce ukončena. Pokud se směs maže, je třeba znovu přidat 1 g hydroxidu sodného a po 3 minutách odebrat další vzorek. (Tento postup opakujte, dokud se směs maže).
- Pokud se směs již drobí, vypněte kahan.
- Do misky přidejte 3 g chloridu sodného (aby se mýdlo vysolilo) a nechte směs vychladnout.
- Pozorujte změny v reakční směsi.
- Vlastnosti mýdla.
- Do zkumavky vložte pár hoblinek komerčního mýdla a přidejte 4 ml demineralizované vody. Pomocí pipety přidejte 2 ml kyseliny chlorovodíkové a pozorujte změny v reakci.
- Do zkumavky vložte několik hoblinek komerčního mýdla a přidejte 2 ml demineralizované vody. Nejprve určete pH roztoku pomocí univerzálního indikátorového papírku. Následně přidejte pár kapek roztoku fenolftaleinu. Pozorujte změny.
- Stejný postup opakujte i s mýdlem, které jste připravili.
- Umyjte použité laboratorní nádobí a ukliďte pracovní stůl. Předejte jej vyučujícímu.
Obsah protokolu:
Po dokončení práce zpracujte protokol z laboratorní úlohy, který bude obsahovat následující náležitosti:
-
Jméno a příjmení, třída, datum.
-
Název a cíl práce.
-
Stručný pracovní postup včetně pozorovaných změn.
-
Napište rovnici přípravy mýdla.
-
Vypracujte úkoly nebo odpovězte na následující otázky:
-
Jaká reakce probíhá ve zkumavce s roztokem mýdla a kyseliny chlorovodíkové?
-
Jaké je pH roztoku mýdla? Jeho hodnotu zdůvodněte (vycházejte z disociace solí a hydrolýzy iontů). Porovnejte hodnoty pH mýdla komerčního a vámi připraveného.
-
Jaké je zbarvení roztoků mýdla po přidání fenolftaleinu? Odpovídá zbarvení roztoku pH, které jste určili pomocí indikátorového papírku?
-
-
Závěr.