Důkaz škrobu
Škrob je přírodní organická makromolekulární látka. Je jednou ze zásobních látek rostlin. Skládá se ze dvou složek, amylózy a amylopektinu, které obsahují D-glukózové zbytky vázané glykosidickými vazbami. Hydrolýzou škrobu se vyrábí D-glukóza. Průmyslovým zdrojem škrobu jsou hlízy brambor nebo obiloviny.
Úkol: Proveďte důkaz škrobu.
Pomůcky: Kádinky, zkumavky, stojan na zkumavky, skleněná tyčinka, trojnožka, síťka, kahan, zápalky.
Chemikálie: Škrob,roztok I2 (H312, H332 škodlivý při styku s kůží, při vdechování, H400 toxický pro vodní organismy), Fehlingův roztok I a II (H410 toxický pro vodní organismy, H314 leptá kůži a poškozuje oči), H2SO4 10% (H315, H319 dráždí kůži a oči), NaOH 10% (H314 leptá kůži a poškozuje oči, H290 korozivní), H2O.
Pracovní postup:
- Dodržujte bezpečnost práce a nezapomínejte na použití ochranných pomůcek (brýle, plášť).
- Odvažte do malé kádinky 0,5 g škrobu a přidejte 4 ml vody pomocí pipety. Skleněnou tyčinkou škrob dobře promíchejte.
- Zahřejte 50 ml vody v kádince na trojnožce se síťkou pomocí kahanu a do vroucí vody přidejte roztok škrobu. Za stálého míchání suspenzi povařte asi 5 minut. Následně vypněte kahan a sejměte kádinku z trojnožky. Nechte suspenzi škrobového mazu zchladnout. Proveďte následující reakce:
- Po
vychladnutí odeberte pomocí lžičky asi 2 ml škrobového mazu a
umístěte jej do kádinky. Přidejte 0,5 ml roztoku jodu. Objeví
se typické modrofialové zabarvení, které je důkazem škrobu.
Směs ve zkumavce zahřívejte kahanem k varu tak dlouho,
dokud se neodbarví. Zkumavku umístěte do stojanu a ponechte ji
stát do konce laboratorního cvičení. Pozorujte změny.
- Ve zkumavce smíchejte 2 ml škrobového mazu se 4 ml Fehlingova činidla. Reakční směs pomocí kahanu zahřívejte k varu. Pozorujte, zdali dochází k pozitivní reakci (změna zbarvení).
- Zbytek škrobového mazu v kádince okyselte 5 ml kyseliny sírové. Připravte si do stojanu 6 zkumavek a do každé z nich pomocí pipety převeďte 1 ml roztoku jodu. Do první zkumavky přidejte pomocí skleněné tyčinky kapku reakční směsi z kádinky. Následně umístěte kádinku na trojnožku se síťkou a zahřívejte ji kahanem. Každé tři minuty odebírejte skleněnou tyčinkou vzorky směsi a přidávejte je do připravených zkumavek s roztokem jodu. Pozorujte změny zbarvení. Zahřívání ukončete, jakmile se přidáním vzorku zbarvení roztoku ve zkumavce nemění.
- Převeďte do zkumavky 1 ml vzorku směsi škrobového mazu a kyseliny sírové připraveného v bodě c. Proveďte neutralizaci 2 ml roztoku hydroxidu sodného a přidejte 4 ml Fehlingova činidla. Zkumavku umístěte do vodní lázně (kádinka s vodou + trojnožka s kahanem) a povařte. Pozorujte změny ve zkumavce.
- Umyjte
použité laboratorní nádobí, ukliďte pracovní stůl a předejte
jej vyučujícímu.
Obsah protokolu:
Po dokončení práce zpracujte protokol z laboratorní úlohy, který bude obsahovat následující náležitosti:
-
Jméno a příjmení, třída, datum.
-
Název a cíl práce.
-
Stručný pracovní postup včetně pozorovaných změn.
-
Odpovědi na následující otázky:
-
Která složka škrobu se varem ve vodě rozpouští na škrobový maz? (krok 3.a.)
-
Vysvětlete výsledek reakce s Fehlingovým činidlem. (krok 3.b.)
-
K jaké reakci dochází v kroku c.? Co vzniká kyselou hydrolýzou škrobu? (Použijte rovněž reakci v bodu d., která dokazuje přítomnost látky vznikající právě hydrolýzou škrobu.)
-
-
Závěr.